Z powództwem trzeba wystąpić do sądu okręgowego
To on jest właściwy do zajęcia się sprawą. Pismo wnosi reprezentant grupy, który wprawdzie działa w imieniu własnym, ale w interesie wszystkich jej członków
W ramach postępowania grupowego (przewidzianego w ustawie z 17 grudnia 2009 r., wejdzie w życie 19 lipca br.) można wyróżnić kilka etapów.
Są to: wniesienie powództwa, rozstrzygnięcie przez sąd o dopuszczalności postępowania grupowego, ogłoszenie o wszczęciu postępowania, wniesienie przez pozwanego zarzutów co do składu grupy, wydanie przez sąd postanowienia co do składu grupy, postępowanie merytoryczne, wydanie wyroku i wreszcie jego egzekucja.
W tekście omówimy zagadnienia dotyczące samego wniesienia powództwa.
Pismo reprezentanta...
Postępowanie grupowe zostaje wszczęte w momencie wniesienia powództwa do sądu okręgowego. To on jest sądem rzeczowo właściwym dla postępowania grupowego niezależnie od wartości przedmiotu sporu (którą co do zasady jest wartość dochodzonego roszczenia). Ustawodawca wybrał takie rozwiązanie ze względu na potencjalnie złożony charakter spraw w takim postępowaniu.
Ustawa nie określa reguł dotyczących właściwości miejscowej sądu. Tym samym w tej kwestii należy stosować reguły ogólne kodeksu postępowania cywilnego. Zasadą jest, że sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania albo siedziby pozwanego.
Cechą charakterystyczną postępowania grupowego jest to, że jako powód występuje tylko reprezentant grupy, który wnosi do sądu pozew. Reprezentant działa w imieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta