Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wystarczy, że podatnik jest kawalerem z dzieckiem

25 czerwca 2010 | Dobra firma | Łukasz Sitek

Fiskus twierdzi, że za osobę samotnie wychowującą dziecko nie można uznać kawalera, który zajmuje się wychowaniem swojego dziecka razem z jego matką i zamieszkuje z nią pod jednym dachem

Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2010 r. (IPPB4/415-215/10-2/JK). Z pytaniem wystąpił podatnik, który jest kawalerem. Ma dziecko ze związku pozamałżeńskiego. Wychowuje je razem z jego matką, oboje mają pełnię praw rodzicielskich.

Matka dziecka nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Zastanawiał się, czy może się rozliczać jako samotny rodzic.

Izba stwierdziła, że takiej możliwości nie ma. Jak to uzasadniła?

Ważne definicje

Przypomniała, że zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o PIT za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności.

W interpretacji czytamy, że: „z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8657

Spis treści

Logistyka Transport Spedycja

Zamów abonament