Na zmniejszenie poborów musi być zgoda
Nawet jeśli udowodnisz, że to podwładny spowodował straty, na zabranie mu części pensji z tytułu odszkodowania musisz mieć jego pisemną akceptację
Większość przedsiębiorców liczy się z tym, że personel od czasu do czasu popełnia błędy. O ile w przypadku mniej istotnych omyłek sprawa zwykle kończy się bez wyciągania większych konsekwencji w stosunku do pracownika, o tyle przy poważniejszych błędach, a zwłaszcza mających negatywny wpływ na majątek firmy, częstą reakcją jest zamiar obciążenia podwładnego powstałymi stratami.
W takich wypadkach pracodawcy zwykle potrącają z pensji pracownika koszty powstałe na skutek błędu, nie wiedząc, że takie postępowanie nie jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy.
Ustawowy sufit
Do zaistnienia odpowiedzialności majątkowej po stronie pracownika za popełniony przez niego błąd konieczne jest powstanie uszczerbku w dobrach majątkowych pracodawcy, tzw. szkody. Zasadniczo szkodą jest przy tym jedynie rzeczywista strata poniesiona przez firmę (np. uszkodzony komputer), a nie utracone korzyści (np. konieczność wycofania ze sprzedaży wadliwej partii samochodów).
Nie w każdym przypadku stwierdzenia szkody pracownik poniesie odpowiedzialność ma- jątkową. Będzie to miało miejsce tylko wtedy, gdy błąd, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta