Praca sezonowa nie dla stałych kontraktów
Elastyczne formy zatrudnienia Na okres wakacji najlepiej przyjąć stażystę. Współpracę warto też nawiązać z praktykantem i agencją pracy tymczasowej. A proponując etat, należy wybrać umowę terminową
Jak co roku nadszedł czas na porady dla wakacyjnych „pracodawców”. Chodzi o firmy, które sprzedają swoje usługi głównie w okresie letnim, m.in. dla turystów.
Przypominamy, kogo i jak mogą zatrudnić, by kodeks pracy nie przytłoczył swoimi obowiązkami. Określone formy pracy proponujemy dla hoteli i pensjonatów, biur podróży, gospodarstw agroturystycznych i barów szybkiej obsługi. Zaczniemy od tej pierwszej grupy.
Bezrobotny w pensjonacie
– Mam duży dom w Łebie. W tym roku przystosowaliśmy go na pensjonat i chcemy otworzyć od lipca. W październiku go zamkniemy. Musimy przyjąć do pracy dwie osoby. Jedną do sprzątania, drugą do zadań recepcyjnych. Przyjmowałaby zamówienia od gości i zajmowała się codzienną ich obsługą.
Ze względu na krótki czas działalności planujemy przyjąć młodocianego. Słyszeliśmy, że współpraca z takimi osobami jest opłacalna ze względu na refundację poniesionych z tego tytułu kosztów. Czy to prawda? A czy mielibyśmy szansę na bezrobotnego z urzędu pracy? – pyta czytelnik .
– Dodam, że wspomniany lokal mieści się przy głównym deptaku i z tego powodu jego dolna część ma być przeznaczona na całodobowy bar szybkiej obsługi. Osoby tam pracujące będą miały umowę o pracę. Zastanawiam się, w jakim systemie je zatrudnić, by lokal był otwarty 24 godziny.
Stażysta z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta