Rodzinne działy nie mogą krzywdzić wierzycieli
Dłużnik nie może się wyzbyć majątku w wyniku postępowania o jego podział po to, by uniemożliwić wierzycielowi ściągnięcie długu
Sąd Najwyższy w uchwale z 17 czerwca 2010 r. stwierdził, że wierzycielowi wolno – na podstawie art. 527 § 1 kodeksu cywilnego – zaskarżyć zgodny wniosek dłużnika i pozostałych uczestników postępowania o podział majątku dorobkowego, dział spadku i zniesienie współwłasności, jeśli w jego wyniku dłużnik wyzbędzie się swego udziału.
Elżbietę T. obciążał dług na 500 tys. zł z tytułu kredytu udzielonego jej i wspólnikowi Marianowi S. przez bank spółdzielczy. Syndyk masy upadłości tego banku uzyskał w 2000 r. wyrok zasądzający od nich solidarnie tę kwotę, wraz z odsetkami. Wyrok uprawomocnił się w listopadzie 2003 r., po oddaleniu apelacji pozwanych. Wcześniej, już w 1997 r., sąd postanowieniem o zabezpieczeniu powództwa zakazał Elżbiecie T. zbywania własnościowego prawa do mieszkania należącego do majątku dorobkowego jej i męża.
Dłużniczka bez majątku
Po śmierci męża Elżbieta T. wystąpiła w czerwcu 2004 r. o podział tego majątku, a także o dokonanie działu spadku i zniesienie współwłasności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta