Dla fizyków, biotechnologów i projektantów
Najbardziej poszukiwanych na rynku specjalistów mają kształcić polskie uczelnie dzięki rządowemu programowi kierunków zamawianych
W nadchodzącym roku akademickim najwięcej kierunków zamawianych zaproponują Politechnika Śląska oraz Politechnika Krakowska.
Od 2008 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z uczelniami publicznymi i prywatnymi realizuje rządowy program kierunków zamawianych. Powodem jego uruchomienia był brak inżynierów na polskim rynku pracy, szczególnie boleśnie odczuwany przez np. budownictwo. W najbliższych latach na zatrudnienie w kraju będą mogli liczyć jednak nie tylko inżynierowie budownictwa lądowego czy wodnego, lecz także absolwenci takich kierunków, jak inżynieria środowiska, inżynieria materiałowa, matematyka, fizyka czy przez ostatnie lata niedoceniane wzornictwo przemysłowe. Kształcenie inżynierów w kluczowych dla polskiej gospodarki dziedzinach mają zaś ułatwić unijne fundusze. W kolejnych edycjach zaplanowanych na razie do 2013 roku (czyli do końca bieżącego okresu rozdzielania funduszy UE) bierze udział coraz więcej uczelni, które coraz dokładniej przygotowują wnioski o dofinansowanie. Do tegorocznego konkursu zgłosiły one 263 wnioski (226 z uczelni publicznych, 37 z niepublicznych), 80 z nich zostało zaakceptowanych przez MNiSW, które pod koniec maja ogłosiło, że w nadchodzącym roku akademickim 209 mln 181 tys. 923 zł rozdzielone zostanie na realizację 39 projektów ( 32 z uczelni publicznych, 7 z niepublicznych).
Zamawiane, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta