Jaka rola państwa
Punktem wyjścia debaty nad stanem finansów publicznych musi być określenie funkcji publicznych państwa
Mandatem Narodowej Rady Rozwoju jako organu doradczego prezydenta RP są kwestie o charakterze strategicznym. Stan finansów publicznych musi być rozpatrywany w powiązaniu ze strategią rozwoju społeczno-gospodarczego Polski: wyzwań, z jakimi musi się ona zmierzyć, i celów, których realizacji ma sprzyjać.
Punktem wyjścia musi być zatem zdefiniowanie zakresu zadań państwa w obszarze usług publicznych, który zapewni realizację takiej strategii, w tym utrzymanie spójności społecznej, zapewnienie dostępu do oświaty na wysokim poziomie, do opieki zdrowotnej czy bezpieczeństwa wewnętrznego.
Natomiast zadaniem polityki gospodarczej jest zapewnienie narzędzi realizacji obranej strategii rozwoju. Wobec tego przedmiotem poszukiwanego konsensusu powinna być ocena rzeczywistej sytuacji wyjściowej, ograniczeń wyboru oraz konsekwencji przyjętych celów i priorytetów rozwoju.
Zważywszy, że kwestie strategiczne z natury wybiegają poza horyzont wyznaczany cyklami wyborczymi i wymagają konsekwentnej realizacji, uzyskanie konsensusu w tych obszarach może dobrze służyć tak samemu rozstrzyganiu o celach i priorytetach, jak i wykorzystaniu szans rozwojowych Polski.
Jakie ograniczenia
Podstawowe ograniczenia strukturalne polskich finansów publicznych to po pierwsze trwała nierównowaga między ich stroną wydatkową i dochodową, po drugie znaczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta