Nie zmusisz nikogo do udziału w PPE
Pracodawcy wolno tworzyć pracowniczy program emerytalny. Zarówno jego ustanowienie, jak i członkostwo w nim są dobrowolne. Załoga nie nakaże szefowi jego powołania, a szef nie wyda polecenia zapisania się do PPE
Na wysokość emerytury może wpływać kapitał zgromadzony w trzecim filarze. W taki sposób oszczędzać można indywidualnie albo grupowo np. w pracowniczym programie emerytalnym (PPE). Co to takiego?
PPE tworzone są przez pracodawców dla swoich pracowników na zasadach przewidzianych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz.1207 ze zm.).
Z myślą o przyszłości
Programy to zorganizowane, zbiorowe i regularne odkładanie środków na emeryturę podlegające szczególnemu nadzorowi państwa. Żaden pracodawca nie ma obowiązku ich tworzenia. Zatem, jeśli nawet wszyscy zatrudnieni w firmie pracownicy wystąpią do szefa z wnioskiem o utworzenie PPE, nie mogą liczyć na to, że ten rozpatrzy go pozytywnie.
Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci więksi, decydują się na utworzenie programu głównie dlatego, że zwiększa on ich atrakcyjność na rynku pracodawców. Pomagają zbudować wizerunek firmy dbającej o dobro załogi.
Jeśli pracodawca postanowi stworzyć PPE, musi z kolei mieć na uwadze fakt, że nie będzie dysponował żadnymi środkami, aby nakazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta