Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwania dla banków centralnych

15 października 2010 | Eko+ | Andrzej Wojtyna
autor zdjęcia: Małgorzata Pstrągowska
źródło: PARKIET
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Władze monetarne w swoich działaniach powinny mieć też na uwadze stabilność finansową

Mimo że polska gospodarka wyszła z kryzysu obronną ręką, dyskusja nad przyszłą strategią NBP jest tak samo potrzebna jak w krajach o silnie naruszonej równowadze makroekonomicznej i finansowej.

Przed wybuchem kryzysu większość banków centralnych opierała prowadzenie polityki pieniężnej na szeroko rozumianej strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI). Strategia ta stawała się coraz bardziej popularna przede wszystkim ze względu na związaną z nią znaczną elastyczność instytucjonalną. Nie tylko mogła współwystępować z różnymi wariantami systemu kursowego, ale i przybierać specyficzne dla danego kraju rozwiązania dotyczące wysokości celu, pasma dopuszczalnych odchyleń inflacji od celu, okresu jej powrotu do celu, form komunikacji z rynkami itd.

Przez niektóre banki centralne (Fed, Europejski Bank Centralny) był de facto realizowany pewien jej wariant, nawet jeśli nie było to oficjalnie deklarowane. O atrakcyjności strategii BCI przesądzało również to, że była ona zgodna z najnowszymi osiągnięciami teorii ekonomii. Co najważniejsze, strategia ta wydawała się skuteczna nie tylko w ograniczeniu wahań inflacji, ale i wahań produkcji. Coraz powszechniejszemu jej stosowaniu towarzyszyło osłabienie tradycyjnie rozumianych wahań koniunkturalnych (Great Moderation). W rezultacie w przededniu kryzysu zarówno teoretykom, jak i praktykom polityki pieniężnej wydawało się, że choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8753

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament