Wiążące interpretacje dostaniemy nie tylko w zakresie podatków
Przedsiębiorca może złożyć do właściwej instytucji wniosek o wydanie pisemnego wyjaśnienia tylko w jego indywidualnej sprawie
Pozwala na to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli chodzi o kwestie podatkowe – ordynacja podatkowa.
Interpretacja dotyczy zakresu i sposobu zastosowanych przepisów. Ale tylko w zakresie danin publicznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych do danin publicznych zalicza się: podatki, składki, opłaty oraz inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych przepisów niż ustawa budżetowa.
Trudna sztuka pisania
Zanim przedsiębiorca uzyska interpretację, powinien odpowiednio sformułować swoje pytanie. Wniosek o wydanie interpretacji musi bowiem dotyczyć stanu faktycznego: takiego, który zaistniał, albo przewidywanego zdarzenia.
Ważne jest, aby w jednym wniosku przedstawić jeden stan faktyczny. O tym, czy rzeczywiście tak się stało, zadecyduje urzędnik. Jeśli ktoś przedstawi więcej niż jeden stan faktyczny, to za każdy zapłaci odrębnie. Przedsiębiorca musi pamiętać, żeby oprócz opisu stanu faktycznego przedstawić też własne stanowisko w sprawie.
Jest to bardzo ważne, bo jeżeli urząd nie zdąży lub np. zagubi gdzieś wniosek, to postępując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta