Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Afganistan – powód do dumy

15 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Gen. Bogusław Pacek
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Patrol polskich żołnierzy  z grupy Alfa  we wsi Wages, prowincja Ghazni  (marzec 2009 r.)
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Patrol polskich żołnierzy z grupy Alfa we wsi Wages, prowincja Ghazni (marzec 2009 r.)

Stwierdzenie generała Skrzypczaka, że „nie potrafimy zapanować” nad strefą Ghazni, obraża nie ministra obrony, ale dowódców i żołnierzy, którzy z narażeniem życia działają w Afganistanie – pisze asystent szefa Sztabu Generalnego WP

Kolejny raz przychodzi mi zabrać polemiczny głos po opublikowanych wypowiedziach byłego dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Waldemara Skrzypczaka.

Po lekturze wywiadu z nim pt. „Klich ośmiesza armię” można nabrać przekonania, że generałowi Skrzypczakowi jako dowódcy Wojsk Lądowych podlegał kontyngent w Afganistanie. To błędna informacja. Kontyngent podlegał i podlega dowódcy operacyjnemu, który w czasie operacji jest bezpośrednim przełożonym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. To dowódca operacyjny, a nie dowódca Wojsk Lądowych otrzymuje wszelkie meldunki i dane dotyczące sytuacji, prognozy, analizy.

Analiz nie odnaleziono

Trudno jest odnieść się do zarzutu niewykorzystania analiz przedkładanych przez generała Skrzypczaka generałowi Franciszkowi Gągorowi, gdyż takich w Sztabie Generalnym WP nie odnaleziono. Trzeba jednak przyznać, że generał Gągor wprowadził wiele zmian w naszym działaniu w Afganistanie i jeżeli był to wynik podpowiedzi dowódcy Wojsk Lądowych, to chwała mu za to.

Przede wszystkim generał Gągor spowodował zwiększenie ilości OMLET-ów (zespołów do szkolenia armii afgańskiej) i POMLET-ów (zespoły do szkolenia policji). Skuteczniejsze działanie policji afgańskiej i osiąganie coraz wyższego poziomu zdolności bojowych przez miejscowe wojsko to najlepsze potwierdzenie sensowności tych zmian. Strona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8753

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament