Zanim dasz podwładnemu auto, przygotuj regulamin
W takim dokumencie pracodawca może określić zarówno zasady przydzielania, używania, jak i zwrotu służbowych samochodów. Dzięki temu uniknie sporów, również sądowych
Jednym z podstawowych narzędzi pracy jest samochód służbowy. Z reguły są to pojazdy nowe, mające znaczną wartość w porównaniu z innymi sprzętami przekazywanymi podwładnym. Dlatego też warto w formie pisemnej uregulować zasady korzystania z udostępnianych aut.
Art. 9 kodeksu pracy wymienia źródła prawa pracy, którymi są: kodeks pracy, ustawy i rozporządzenia określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, ale też regulaminy i statuty określające wzajemne zobowiązania stron stosunku pracy.
Najczęściej w firmach spotykamy regulaminy pracy i wynagradzania. Regulamin używania samochodów służbowych (dalej regulamin) nie jest już tak powszechny. Brak takiego dokumentu przynosi negatywne skutki raczej dla pracodawcy niż pracownika.
Nie ma przepisów, które określałyby treść regulaminu korzystania z pojazdów służbowych. Tym samym pracodawca, tworząc taki dokument, musi pamiętać o jednej podstawowej zasadzie wyrażonej w art. 9 § 2 kodeksu pracy.
Mianowicie postanowienia regulaminu nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Za to jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta