Innowacyjny Celestynów
Wysokie ciśnienie kojarzy się fizykom przede wszystkim z zaawansowanymi technologiami i Celestynowem
Niewielka miejscowość pod Warszawą – Celestynów – jest bezsprzecznie kolebką ważnych, liczących się w świecie osiągnięć w fizyce wysokich ciśnień. Tam też obchodzony był w zeszłą sobotę jubileusz 50-lecia rozpoczęcia w Polsce wysokociśnieniowych badań półprzewodników, który był okazją do wspomnienia historii, a także nakreślenia perspektyw rozwoju.
[ssrodtytul]Jubileusz 50-lecia
Fizyka wysokich ciśnień w Polsce rozpoczęła się w 1960 roku (stąd jubileusz) w Instytucie Fizyki PAN, wtedy na ul. Zielnej, w słynnym gmachu PASTY. Tam powstało pierwsze laboratorium pod kierownictwem Sylwestra Porowskiego, który do dziś kieruje Instytutem Wysokich Ciśnień PAN. Z tego małego laboratorium powstał w 1972 roku w Celestynowie liczący się w świecie instytut. Naukowcy zaczynali bardzo skromnie, badając procesy zachodzące pod ciśnieniem w półprzewodnikach.
Dziś Instytut Wysokich Ciśnień PAN ma na swoim koncie sześć high-techowych firm wykorzystujących nowe technologie. W nieodległej perspektywie ma zacząć działać Park Innowacyjny Celestynów-Unipress, wdrażający w życie najlepsze idee opracowane przez polskich naukowców.
W czasie 50 lat działalności instytutu zdobył on ogromne doświadczenie pozwalające mu przygotowywać, oceniać i wybierać innowacyjne kierunki. Powstały Park Innowacyjny ułatwi procesy komercjalizacji opracowywanych technologii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta