Zmieniasz warunki zatrudnienia, postępuj według harmonogramu
Firma musi zastosować tryb przewidziany dla redukcji masowych, jeśli zamierza zmodyfikować reguły pracy i płacy znacznej części załogi. Jeśli tego nie zrobi, może sporo ją to kosztować
We wcześniejszych artykułach pokazaliśmy standardową procedurę przeprowadzania zwolnień grupowych, w tym przypadki, w których mamy do czynienia z koniecznością jej wszczęcia.
Są jeszcze sytuacje, w których jej zastosowanie byłoby wskazane, choć nie wynika z nich bezpośrednio wola rozwiązania stosunków pracy. Chodzi przede wszystkim o wręczanie większej grupie pracowników wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i/lub płacy.
Zgodnie bowiem z art. 42 § 3 kodeksu pracy, w razie odmowy przyjęcia przez podwładnego zaproponowanych warunków zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy tego okresu nie złoży oświadczenia o odmowie ich przyjęcia, uważa się, że wyraził na nie zgodę.
Pismo pracodawcy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. Gdy go nie będzie, zatrudniony może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Za zgodą lub bez
Pracodawca może dokonać zmian w stosunkach pracy, które łączą go z zatrudnionymi. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta