Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrzucony z pracy mejlowo może wystąpić o odszkodowanie

15 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Marta Gadomska

E-zwalnianie, bez zachowania formy pisemnej, jest skuteczne, ale wadliwe. Zatrudnionemu przysługuje rekompensata w związku z bezprawnym rozwiązaniem umowy o pracę

Co i rusz słyszymy o tym, jak pracodawcy ułatwiają sobie zwalnianie pracowników, unikając przekazywania tej niemiłej informacji prosto w oczy. Spotkało to jednego z naszych czytelników. Wiadomość o utracie pracy otrzymał e-mailem, i to w godzinach pracy. Zastanawia się, czy rozwiązanie umowy o pracę za pośrednictwem Internetu jest skuteczne? 

Tylko pisemnie

Oświadczenie woli można złożyć w każdej formie (także elektronicznej) i przez każde zachowanie, które w dostateczny sposób ujawnia wolę danej osoby. Tak stanowi art. 60 kodeksu cywilnego. Jeśli chodzi natomiast o kodeks pracy, to rozwiązywania umów o pracę za pośrednictwem Internetu nie reguluje, ale zastrzega, że wypowiedzenie bądź rozwiązanie pracowniczego kontraktu musi być na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). 

Parafka to za mało

Przy redukcjach wirtualnych forma pisemna jest zachowana tylko wtedy, gdy oświadczenie o zakończeniu współpracy jest w odpowiedni sposób podpisane. Ale nie chodzi tu o zwykłą parafę. Art. 78 § 2 k.c. wymaga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8753

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament