Odebrane majątki rolne idą na sprzedaż
Byli właściciele mogą kupić swoje dawne dobra. Odmowa oznacza ich sprzedaż w przetargu. Tak państwo chce rozwiązać problem reprywatyzacji
Agencja Nieruchomości Rolnych rozpoczyna szeroką sprzedaż gruntów, do których zostały zgłoszone zastrzeżenia reprywatyzacyjne. Z 500 tys. ha objętych zastrzeżeniami w ponad 3 tys. wniosków wystawia obecnie na sprzedaż 50 tys. ha.
Oferty zakupu
– Jest to próba definitywnego pozbawienia możliwości zwrotu majątków ziemskich byłym właścicielom. Przypieczętowuje skutki dekretu o reformie rolnej – ocenia Jerzy Mańkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. – Rząd, który szuka dodatkowych środków, chce m.in. sprzedać nieruchomości, które na mocy zakazu wydanego w 1997 r. przez premiera Jerzego Buzka były wyłączone z obrotu do czasu ustawy reprywatyzacyjnej.
– Pismo premiera Buzka nigdy nie było aktem prawnym – twierdzi Grażyna Kapelko, rzeczniczka prasowa ANR. – Zgodnie z ustawą z 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa ANR może w pełni dysponować nieruchomościami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta