Lepszy powrót do zadań po latach niż dyskryminacja
Związkowiec, który z racji pełnionej funkcji miał długą przerwę w wykonywaniu obowiązków służbowychi w tym czasie się nie szkolił, nie może z tego powodu stracić etatu. Szef, który tak uzasadni wymówienie, narusza jego prawa
Okresowe, czasami nawet wieloletnie zwolnienie podwładnego z obowiązku świadczenia pracy może wynikać np. z pełnienia funkcji związkowej czy urlopu rodzicielskiego. Szczególnie to pierwsze może rodzić daleko idące skutki i to dla obu stron. Możliwy jest regres zawodowy osoby niewykonującej pracy przez długi czas.
Działacz kilku kadencji
Pełnienie funkcji związkowych przez kilka kadencji nie należy dziś do wyjątków. W dużych firmach przemysłowych, gdzie związki zrzeszają pokaźną część załogi, oznacza to często korzystanie przez działaczy z całkowitego zwolnienia od pracy zawodowej na czas sprawowania funkcji. Gwarantuje je art. 31 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz).
Dzięki obserwowanej od 1989 r. profesjonalizacji działaczy związkowych czują się oni pewniej w rokowaniach zbiorowych, orientują zarówno w indywidualnym, jak i zbiorowym prawie pracy. Potrafią także korzystać z ekspertów i mobilizują załogi do działań zbiorowych.
Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta