Klejnoty i kolanka
Poradnik dla mężczyzn, którzy chcą pięknie zbankrutować. Subiektywny przewodnik po jubilerskich trendach oraz upodobaniach miłośniczek heavy metalu i kobiet, które marzą o zwykłym śniadaniu u Tiffany’ego
Siatka ulic ulubionego miasta powiatowego na kolczykach? Miniaturowe pasmo górskie w Andach przypięte do poły płaszcza? A może spinki do mankietów z meandrującą Drwęcą?
Ozdoby inspirowane mapami Google’a przygotowuje firma Fluid Forms. Klient wybiera miejsce na Ziemi, a Fluid Forms za niespełna 40 euro prywatyzuje je dla niego w postaci zawieszki lub kolczyków – płaskiej okrągłej blaszki z nierdzewnej stali o średnicy 3 cm, w której wzór wycięty jest laserowo. Produkt jest powtarzalny, ale prawdopodobieństwo, że dwie niewiasty przyjdą na bal z tą samą rzeką na szyi – znikome. Nad stroną estetyczną czuwa sama matka natura.
Indywidualistów mamy dziś zatrzęsienie, popyt napędza podaż. Dopasowywanie fabrycznie wytwarzanych produktów do indywidualnych potrzeb, tzw. mass customization, sprawdza się w przypadku trampek (Nike, Converse), które na stronach internetowych producentów możemy sobie sami zaprojektować, dobierając kolory i tkaniny, czemu nie miałoby objąć biżuterii ze stali.
Kryzysowa narzeczona
Tanie materiały, sztuczne perły i inne świecidełka jako pierwsza wprowadziła do mody Chanel podczas ekonomicznego boomu w latach 20. Bardzo odważnie. „Były pozbawione arogancji tak powszechnej w czasach łatwo osiągalnego luksusu”, stwierdziła.
Kilka lat później nie ulękła się również Wielkiego Kryzysu. W 1932...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta