NATO z tarczą czy bez
Sojusz wciąż nie uzgodnił, czy częścią nowej koncepcji strategicznej ma być budowa tarczy antyrakietowej
Na zaczynającym się dziś po południu dwudniowym szczycie NATO w Lizbonie zostanie przyjęta nowa koncepcja strategiczna, która będzie podstawą działania sojuszu przez następnych dziesięć lat. Stare kraje członkowskie nie czują się zagrożone atakiem ze strony Rosji i chcą, by strategia przygotowywała sojusz na nowe zagrożenia, jak terroryzm, cyberataki czy atak bronią rakietową ze strony takich państw, jak np. Iran.
Pod presją m.in. Polski NATO ma zagwarantować, że nowe priorytety nie osłabią gwarancji bezpieczeństwa dla nowych krajów członkowskich. Artykuł 5, który mówi o solidarnej obronie w przypadku ataku na któregokolwiek z członków, ma pozostać fundamentem NATO.
– Artykuł 5 zostanie utrzymany, ale nie będzie wzmocniony. Był słaby i taki pozostanie, bo każdy kraj dalej może dowolnie interpretować, w jakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta