Grudzień będzie pracowity mimo świątecznej przerwy
Grafiki dla zatrudnionych w pełnym wymiarze układamy na grudzień na 176 godzin. Oddajemy też wolne za pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że ostatni raz, bo od stycznia mogą się zmienić przepisy
Pracownicy działu personalnego zlecono planowanie i rozliczanie czasu pracy załogi. Pyta, o czym pamiętać, układając harmonogram czasu pracy. Prosi o przykładowy na grudzień dla pracowników administracji zatrudnionych w systemie podstawowym. Pracują od poniedziałku do piątku po osiem godzin. Okres rozliczeniowy mają miesięczny.
W grudniu czytelniczka będzie planowała dodatkowy grafik na styczeń, luty i marzec dla zatrudnionych przy produkcji. Oni pracują w systemie równoważnym w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Soboty i niedziele mają robocze. Swój grafik na grudzień już znają, bo obecny obejmuje październik, listopad i grudzień.
W zasadzie planowanie czasu pracy jest takie samo dla wszystkich systemów. Różnica dotyczy tylko dniówki, bo w niektórych organizacjach, np. równoważnej, dzień pracy może być 12-godzinny, pod warunkiem że w innych dniach tygodnia będzie krótszy.
To po pierwsze. Po drugie poza grafikiem czasu pracy istnieje jeszcze równie ważny rozkład. Kodeks pracy nie definiuje tego pojęcia, ale eksperci dostrzegają różnicę między rozkładem a harmonogramem czasu pracy. Ten pierwszy ogólnie wskazuje dni w tygodniu, kiedy pracownik pracuje i po ile godzin.
Natomiast harmonogram określa szczegółowo dni i konkretne godziny pracy w okresie rozliczeniowym, ustala organizację i porządek w procesie pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta