Jak poprawić bezpieczeństwo transakcji handlowych
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy kontrahent jest godzien zaufania, możemy skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, jakie daje hipoteka czy poręczenie
Polskie prawo oferuje wiele instrumentów mogących poprawić bezpieczeństwo transakcji. Jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych jest wciąż hipoteka.
Jej istota polega na zabezpieczeniu oznaczonej wierzytelności poprzez obciążenie nieruchomości prawem, na mocy którego wierzyciel może zaspokoić swe roszczenia z nieruchomości, bez względu na to czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, co oznacza, że ma on charakter konstytutywny.
Oprócz prawa własności ustawodawca dopuszcza także obciążenie niektórych zbywalnych praw rzeczowych, takich jak: użytkowanie wieczyste, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
Różne rodzaje
W praktyce spotyka się różne rodzaje hipotek. Umowne służą zazwyczaj zabezpieczeniu kredytu a ich podstawą prawną jest właśnie umowa. Innym rodzajem hipoteki jest hipoteka kaucyjna, która zabezpiecza wierzytelność o wysokości jeszcze nieustalonej do wysokości oznaczonej sumy najwyższej i może zabezpieczać wierzytelności zarówno istniejące, jak i dopiero mogące powstać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta