Certyfikat rezydencji potwierdzi prawo do preferencyjnej stawki
Wypłacając niektóre należności na rzecz zagranicznych kontrahentów, polscy przedsiębiorcy muszą pobrać tzw. podatek u źródła. Często mają wątpliwości, jak prawidłowo wywiązać się z obowiązków płatnika
Obowiązek potrącenia zryczałtowanego podatku według stawki określonej w ustawach o podatkach dochodowych (o PIT lub o CIT) dotyczy m.in. wypłaty dywidend, wynagrodzenia za usługi doradcze, księgowe, prawne, reklamowe. Te regulacje stosuje się jednak z uwzględnieniem odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (upo).
Do należności wypłacanej zagranicznemu podatnikowi można zastosować stawkę zryczałtowanego podatku wynikającą z umowy zamiast wyższej określonej w polskich przepisach bądź nie pobrać podatku w ogóle (jeżeli odpowiednia umowa nie przewiduje opodatkowania u źródła).
Przykładowo, przy wypłacie dywidendy przez polską spółkę na rzecz podatnika z Rosji, stawka podatku wynikająca z polskich przepisów wynosi 19 proc., natomiast umowa polsko-rosyjska przewiduje stawkę 10 proc.
Możliwość skorzystania z przepisów odpowiedniej upo uzależniona jest jednak od udokumentowania miejsca siedziby lub zamieszkania zagranicznego kontrahenta uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Wymagany dokument
Polskie przepisy dotyczące certyfikatu rezydencji są lakoniczne.
Wskazują jedynie, że jest to zaświadczenie o miejscu siedziby (w przypadku podatników CIT) lub zamieszkania (w przypadku podatników PIT) dla celów podatku dochodowego, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta