Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wyroku o upadłości dewelopera

19 listopada 2010 | Prawo | Stanisław Gurgul
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Stanisław Gurgul: Trybunał Konstytucyjny błądzi w kwestii skutków upadłości likwidacyjnej dewelopera – pisze sędzia sądu okręgowego w stanie spoczynku

Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi i Radzie Ministrów „potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii regulacji stosunków między stronami umowy deweloperskiej w celu zapewnienia ochrony praw nabywców mieszkań”, stwierdzając „istnienie luki prawnej, której usunięcie jest niezbędne dla zapewnienia spójności systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej” (postanowienie z 2 sierpnia 2010 r., sygn. akt S 3/10). Postanowienie to jest nietrafne in capite, a w znacznej mierze także in membris, tj. w części obejmującej podstawowe argumenty mające uzasadniać tezy zawarte w sentencji postanowienia.

Luki: aksjologiczna i konstrukcyjna

In capite... w logice prawniczej i ogólnej teorii prawa wyróżnia się pojęcia „luki aksjologicznej” i „luki konstrukcyjnej” definiujące dwie zupełnie różne sytuacje.

Istota pierwszej polega na tym, że jakaś sfera stosunków społecznych, dotąd w ogóle nieregulowana (indyferentna prawnie), powinna być – zdaniem jakichś osób – poddana regulacji prawnej ze względu na wyznawane przez te osoby wartości światopoglądowe, etyczne, społeczne etc. Luka aksjologiczna w tym rozumieniu nie jest oczywiście luką w obowiązującym systemie prawa, nie stanowi zatem żadnego problemu w jego stosowaniu; jest ona zagadnieniem polityki prawa, tj. refleksji, czy określone zachowania podmiotów prawa mają w dalszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8781

Spis treści
Zamów abonament