Rolny budżet przejdzie dietę
Francja i Niemcy mocno bronią interesów swoich rolników. Polska walczy, by nie stracić na planowanych zmianach
Komisja Europejska opublikowała zarys reformy, jaką ma przejść wspólna polityka rolna. Unia przeznacza na wspieranie rolnictwa 40 proc. budżetu, czyli ponad 50 mld euro rocznie. Po 2013 roku, kiedy zacznie obowiązywać nowy budżet, te koszty mają spaść.
Komisja popiera nowy, bardziej sprawiedliwy podział funduszy na rolne dopłaty bezpośrednie. Teraz nowe kraje członkowskie mają kilkakrotnie niższe stawki płacone do hektara ziemi, niż obowiązują w starych państwach unijnych. Dlatego minister rolnictwa Marek Sawicki starał się o wyrównanie dysproporcji w stawkach płaconych na hektar gruntów rolnych. Odniósł połowiczne zwycięstwo: dotychczasowe kryteria ustanawiające stawki na podstawie historycznych danych zostaną zmienione, ale jednocześnie Komisja nie precyzuje, co je zastąpi po 2013 r.
– Komunikat prezentuje dość ogólne stanowisko Komisji Europejskiej, zapewne z punktu widzenia Polski lepsze byłyby konkrety...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta