Jak rozliczyć świadczenia socjalne
Pracownik, który częściowo finansuje wykupione przez pracodawcę usługi rekreacyjno-sportowe, powinien zostać obciążony VAT. Należy zastosować taką samą stawkę, jaka wynika z faktury zakupu otrzymanej przez zakład pracy
Firmy, które kupują świadczenia, aby udostępnić je zatrudnionym, nie są pewne, w jaki sposób rozliczać VAT od takich transakcji. Świadczy o tym pytanie uczelni.
- Dla swoich pracowników kupujemy dwa rodzaje pakietów sportowo-rekreacyjnych. Pierwszy obejmuje jedynie możliwość korzystania z obiektów sportowych (bez dodatkowych świadczeń, np. zajęć prowadzonych przez trenera). Jest on opodatkowany 7-proc. stawką VAT. Drugi umożliwia wzięcie udziału w treningach pod okiem instruktora.
Zajęcia te obciążone są 22-proc. podatkiem. Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uczelnia pokrywa 50 proc. kosztów za wynajem obiektów sportowych lub udział w zajęciach. Drugą połowę płacą pracownicy. Jaką stawkę VAT należy zastosować do płatności przez nich dokonywanych?
Zgodnie z ogólną regułą (wynikającą bardziej z przepisów Unii Europejskiej niż z polskich) każde świadczenie powinno być traktowane jako odrębna transakcja. W konsekwencji należy je opodatkować według właściwych dla niej zasad. Od tej reguły są jednak wyjątki.
Nie należy rozdzielać kilku czynności w celu ich odrębnego opodatkowania, jeżeli jedna z nich ma charakter pomocniczy w stosunku do drugiej (czynności głównej).
Jakkolwiek zasada ta wydaje się prosta i jasna, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta