Trudne rozstanie z młodocianym
Szef może wręczyć osobie, z którą łączy go angaż w celu przygotowania zawodowego, wypowiedzenie, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Musi przy tym przestrzegać takich zasad, jakby rozwiązywał umowę bezterminową
Młodocianym – w rozumieniu kodeksu pracy – jest osoba, która ukończyła 16, ale nie przekroczyła 18 lat. Gdy firma ma zawartą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z taką osobą i chce ją rozwiązać, postępuje według zasad obowiązujących przy angażach bezterminowych (art. 194 k.p.). Ale musi też pamiętać o szczególnej ochronie, jaką gwarantuje młodocianemu art. 196 k.p.
Dwie grupy powodów
Przyczyny wypowiedzenia młodocianemu angażu pracowniczego możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdą się te leżące po stronie zatrudniającego, czyli ogłoszenie jego upadłości lub likwidacja oraz reorganizacja, która uniemożliwia kontynuację przy- gotowania zawodowego.
W drugiej natomiast są powody związane z osobą młodocianego, tj. niewypełnianie przez niego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych, a także jego nieprzydatność do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Przykład 116-letni Sebastian M. ma angaż na czas nieokreślony w warsztacie samochodowym pana Maksymiliana S. w celu nauki zawodu mechanika samochodowego. Wcześniej był zatrudniony w innym warsztacie samochodowym, gdzie uzyskał bardzo dobrą opinię. Ponieważ Sebastian kilka razy nie poradził sobie z wymianą silnika, pan Maksymilian uznał, że jest
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta