Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harmonogram bez zmian, bo 11 listopada to niedziela

22 października 2012 | Prawo i praktyka | Monika Wacikowska
Monika Wacikowska
źródło: Rzeczpospolita
Monika Wacikowska

Choć ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego zrobił spore zamieszanie, w najbliższym czasie nie będzie miał wpływu na grafiki. Powrót do poprzednich zasad będzie miał znaczenie dopiero w maju 2014 r.

Chodzi o wyrok z 2 października 2012 r. (K 27/11; DzU z 2012 r., poz. 1110), w którym TK uznał za niezgodny z zasadą równości przepis art. 130 § 21 kodeksu pracy, zgodnie z którym czasu pracy nie obniża święto przypadające w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

W praktyce oznacza to przede wszystkim, że pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku znowu będą mieli prawo do dodatkowego dnia wolnego, jeśli święto będzie przypadać w sobotę. Gdy wypadnie ono w niedzielę, będzie tak jak dotychczas – nie wpłynie ono na wymiar czasu pracy.

W związku z dużym zamieszaniem wokół tego wyroku oraz wątpliwościami pracodawców i pracowników, jaki wpływ ma on na codzienne stosowanie przepisów o czasie pracy, warto rozważyć kilka kwestii związanych z praktyką w tym zakresie oraz interpretacją przepisów i ich realizacją w świetle nowego stanu prawnego.

Liczba godzin

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma przede wszystkim wpływ na sposób liczenia wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w danym okresie rozliczeniowym – czyli, de facto, liczby godzin pracy, którą można mu zaplanować na taki okres. Na chwilę obecną, po wejściu w życie omawianego orzeczenia, wymiar czasu pracy ustalamy:

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9367

Wydanie: 9367

Spis treści
Zamów abonament