W Polsce jest dużo do zrobienia
Z prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o aktualnej roli instytucji we wspieraniu naszej gospodarki rozmawia Danuta Walewska
Rz: Czy jest pan dzisiaj zaniepokojony sytuacją gospodarczą krajów Europy Środkowej i Wschodniej?
Sir Suma Chakrabart: Kiedy patrzę na Polskę i kraje bałtyckie, widać, że doszło do spowolnienia. Chociaż wszystko wskazuje na to, że w 2014 r. nastąpi już odbicie w górę. Jeśli chodzi o ten region Europy, jestem optymistą. Naturalnie trzeba będzie przeprowadzić jeszcze niektóre reformy, ale nie widzę nic niepokojącego. Inaczej jest w przypadku Europy Południowo-Wschodniej, wzrost jest znacznie wolniejszy i mogą pojawić się kłopoty z reformami, bo także sytuacja polityczna jest skomplikowana.
Podczas poprzedniej fali kryzysu powstała Inicjatywa Wiedeńska, która powstrzymała odpływ kapitału, EBOR zaś odegrał kluczową rolę. Mamy teraz Inicjatywę Wiedeńską II. Czy się mylę, że jest to mniej udane przedsięwzięcie?
Inicjatywa Wiedeńska II ma koordynować działalność banków, a nie zajmować się działalnością pożyczkową. Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka przewodniczy Inicjatywie Wiedeńskiej II i wspólnie zastanawiamy się, jak pomóc Europie Południowo-Wschodniej, czyli krajom, które tej pomocy bardzo potrzebują. Będzie więc potrzeba współpracy międzynarodowych instytucji finansowych oraz skoordynowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta