Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcza nie tylko dla Polski

22 października 2012 | Kraj | Marek Kozubal Michał Szułdrzyński
Nasze systemy obrony powietrznej są przestarzałe. Rola broni rakietowej rośnie – mówi Tomasz Siemoniak
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Nasze systemy obrony powietrznej są przestarzałe. Rola broni rakietowej rośnie – mówi Tomasz Siemoniak

Szef MON o wspólnej obronie powietrznej, amerykańskiej bazie i powołaniu rezerwistów na ćwiczenia

Rz: Czy jest szansa na porozumienie ponad podziałami politycznymi w sprawie finansowania modernizacji sił zbrojnych, a także budowy tarczy antyrakietowej?

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej: Mamy dobre rozwiązanie finansowania wydatków na obronę narodową. Od 11 lat na ten cel przeznaczanych jest 1,95 proc. PKB. Nikt tego nigdy nie podważał, nawet w ostatnich, kryzysowych latach. Sądzę, że jest konsensus w klasie politycznej w sprawie wydatków na obronność. Konsultacje polityczne, które odbyły się przed wprowadzeniem przez prezydenta RP projektu ustawy o finansowaniu obrony przeciwrakietowej, pokazały dużą przychylność różnych środowisk politycznych dla tego planu. To porozumienie jest możliwe.

O jakich kwotach i terminie budowania tarczy mówimy?

Jestem ostrożny w podawaniu kwot. Bo tych rozwiązań nie można kupić w sklepie, nie są one dostępne w katalogu. Każde państwo stara się samo tworzyć pewne rozwiązania, stara się też w nie włączyć własny przemysł zbrojeniowy. Szacujemy bardzo wstępnie, że projekt budowy systemu obrony powietrznej, w tym antyrakietowej, może kosztować 13–15 mld zł. Ściśle mówiąc, chodzi nam o stworzenie w ciągu dziesięciu lat zdolności do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Popieramy program antyrakietowy NATO i USA, który zapewni nam obronę przed rakietami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9367

Wydanie: 9367

Spis treści
Zamów abonament