Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef może zamknąć firmę w środku dnia

22 października 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Jeśli pracodawca zarządzi odpoczynek w pracy, zatrudniony musi się dostosować. Ta pauza nie może go jednak pozbawić płatnego wolnego kwadransa na spożycie posiłku

Tomasz Poznański

∑ Pracuję w dziale kadr. Pracownicy przychodzą ze skargami, ponieważ pracodawca ustalił godzinną przerwę od 12 do 13 dla całej załogi. To powoduje, że osoby te spędzają w pracy dziewięć, a nie osiem godzin. Czy wszystkie osoby muszą korzystać z tej przerwy? Czy zawiera się w niej 15-minutowa pauza wynikająca z kodeksu pracy? – pyta czytelniczka.

Pracodawca ma prawo ustanowić przerwę w pracy, która faktycznie wydłuża przebywanie w zakładzie pracy. Pracownicy muszą natomiast przestrzegać ustalonego przez niego czasu pracy. Przerwa ta z zasady nie zawiera w sobie 15-minutowej pauzy określonej w kodeksie pracy.

Pełna swoboda

Na podstawie art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków. Wlicza się do niego wskazane w przepisach przerwy w pracy, podczas których podwładny nie wykonuje zadań. Podczas tych przerw zatrudnieni nie pozostają do dyspozycji pracodawcy.

Na podstawie art. 134 k.p., jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej sześć godzin, ma on prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jest to podstawowa pauza przysługująca każdemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9367

Wydanie: 9367

Spis treści
Zamów abonament