Fiskus łaskawy dla dowozu robotników na odległą budowę
Darmowy transport pracowników nie musi być opodatkowany. Można przy tym odzyskać podatek naliczony od wydatków poniesionych na takie dojazdy do i z pracy
Niejednokrotnie firma zapewnia swoim pracownikom nieodpłatnie przejazd do i z pracy. Wynika to m.in. z tego, że posiada wiele miejsc wykonywania określonych czynności na terenie kraju. Może też wynikać ze zmianowego systemu pracy, który zapewnia ciągłość procesu produkcji, a tym samym wymusza rozpoczęcie i zakończenie prac w ściśle wyznaczonych godzinach.
Korzystanie ze zbiorowej komunikacji jest w takim przypadku niemożliwe lub utrudnione, a racjonalnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest dowóz pracowników do pracy i z pracy. Firma bądź to korzysta ze swoich środków transportu, bądź je wynajmuje. Jeśli taka firma jest podatnikiem VAT, to pojawiają się wówczas wątpliwości, czy nieodpłatny dowóz pracowników do i z pracy jest obciążony tym podatkiem. Kolejną kwestią jest uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z dowozem.
Kto tu ma korzyść
Czy darmowy dowóz pracowników powinien być opodatkowany? Zasadniczo z opodatkowaniem świadczenia usług mamy do czynienia w sytuacjach, gdy są odpłatne. Jednak w pewnych sytuacjach, gdy podatnik świadczy usługi za darmo na rzecz różnych powiązanych z nim osób – ustawa o VAT w art. 8 ust. 2 zrównuje takie gratisowe świadczenia z odpłatnymi, a tym samym nakłada na nie podatek >patrz ramka.
Darmowe jak
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta