Niektóre zmiany tylko za zgodą
Umowę bezterminową można przekształcić w zawartą na czas określony w drodze porozumienia z pracownikiem. Niedopuszczalne jest złożenie mu wypowiedzenia zmieniającego rodzaj angażu
Nierzadko pracodawca widzi potrzebę zmiany rodzaju łączącej go z pracownikiem umowy o pracę i w miejsce zawartej na czas nieokreślony chce zaproponować mu umowę terminową. Może tego dokonać bez rozwiązywania dotychczasowego angażu, zawierając z pracownikiem porozumienie zmieniające. Taka modyfikacja wymaga zgodnego oświadczenia woli stron, decydujących się na zmianę rodzaju łączącej je umowy.
Wspólne zdanie
Porozumienie zmieniające, dla uniknięcia ewentualnych sporów, najlepiej zawrzeć na piśmie. Może ono mieć postać aneksu do umowy o pracę.
Niezależnie od formy, powinno ono zawierać wyraźny zapis, że rodzaj umowy o pracę łączącej strony ulegnie zmianie i że strony zgodnie wyrażają wolę na dokonanie takiej modyfikacji. Celowe jest też podanie daty, od kiedy zmiana ta zacznie obowiązywać.
Można zatem podać, że np. od 1 października 2012 r. strony będzie łączyć umowa o pracę na czas określony 12 miesięcy zamiast dotychczasowej umowy na czas nieokreślony. A jeśli strony nie określiły wprost tego terminu, przyjmuje się, że zmiana rodzaju angażu następuje w dacie zawarcia porozumienia zmieniającego.
Jednostronna decyzja odpada
Rodzaju umowy o pracę z bezterminowej na zawartą na czas określony pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta