Polska armia planuje wielkie zakupy
Prawie 100 mld złotych Polska chce wydać w ciągu najbliższej dekady na modernizację armii. Kupimy śmigłowce, systemy przeciwrakietowe, okręty
To optymistyczny wariant planowanych wydatków, który zakłada utrzymanie nakładów na wojsko na dotychczasowym poziomie 1,95 proc. wartości PKB rocznie.
Ale i tak scenariusz ten robi wrażenie, nie tylko na rodzimych producentach broni. W krajach NATO ogarniętych kryzysem tylko Polska ma realne pieniądze na kontynuowanie modernizacji sił zbrojnych.
Na początek śmigłowce
Do końca roku MON przygotuje więc przetarg na 70 nowych śmigłowców wielozadaniowych i transportowych. Jego wartość szacuje się na ok. 10 mld zł. Umowa ma być podpisana na przełomie lat 2013 i 2014.
Dostawy pierwszych helikopterów zaplanowano na 2015 rok. Ale to nie wszystko.
W piątek na konferencji w Kancelarii Premiera minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ujawnił, że po 2018 r. przyjdzie kolej na zamówienie kolejnych, tym razem bojowych, śmigłowców. MON nie zdradza szczegółów, ale w grę wchodzi co najmniej kilkanaście nowoczesnych, uzbrojonych, a więc najdroższych maszyn.
Przybędzie okrętów
Minister przyznał, że jeszcze we wrześniu uruchomił procedurę analizy rynku okrętów podwodnych.
– Producenci tej skomplikowanej i zaawansowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta