Data z dokumentu nie wpływa na jego ważność
Pełnomocnik działający w imieniu innej osoby lub podmiotu nie zawsze ma dokument pełnomocnictwa w chwili dokonywania czynności. Potwierdzenie umocowania do dokonania danej czynności nie musi być wystawione przed jej wykonaniem
Na podstawie art. 103 k.c. jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Z przepisu tego wynika wprost, że dopuszczalna jest sytuacja zawierania umów bez należytego umocowania. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, termin na potwierdzenie umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 października 2010 r.. (IV CSK 95/10), skutek zawartej przez rzekomego pełnomocnika umowy w postaci nieważności następuje dopiero po definitywnej odmowie potwierdzenia, a także z bezskutecznym upływem zakreślonego terminu. To czy będzie ona ważna, zależy od potwierdzenia jej dokonania przez mocodawcę.
Potwierdzenie czynności następuje już po dacie jej dokonania. Nie ma więc konieczności, aby potwierdzenie nastąpiło w tej samej dacie co dana czynność. Innymi słowy nie ma potrzeby antydatowania dokumentu tj. wystawiania go z datą wcześniejszą niż jest rzeczywiście sporządzany.
Podobnie rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta