Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dewaluacja sondaży

22 października 2012 | Publicystyka, Opinie | Mirosław Szreder
źródło: Rzeczpospolita

Sytuacja, w której komentatorzy stwierdzają, że o wiarygodności danego sondażu przesądzi kilka przyszłych badań wykonanych przez inne ośrodki, nie jest zdrowa – zauważa statystyk

Zmiana lidera sondaży partyjnych, potwierdzona w kilku ostatnich badaniach, wydaje się prawdopodobna, tym bardziej że jest szereg racjonalnych powodów odwrócenia się części wyborców od PO. Przy małej aktywności rządu, w przekazie medialnym dominuje opozycja, zwłaszcza PiS. Jednak już skala zmiany poparcia dwóch największych partii może budzić wątpliwości co do jakości sondaży. Wykonywane zbyt często, a wskutek tego mało starannie, stają się bardziej narzędziem walki propagandowej niż rzetelnym badaniem socjologicznym.

Amber Gold i zagadkowy wzrost PO

Pierwszym sygnałem tego, że ośrodki badawcze mają trudności z dokładnym pomiarem postaw wyborców, było kilka niezależnych sondaży z końca sierpnia (m.in. TNS OBOP, CBOS, SMG KRC), które wskazywały na wzrost poparcia dla PO w czasie, gdy już dość dużo było wiadomo o aferze Amber Gold i o zaniedbaniach prokuratury.

O niespodziewanym wzroście notowań Platformy Obywatelskiej aż o 4 pkt proc. w drugiej połowie sierpnia poinformowała „Gazeta Wyborcza" (z 25–26 sierpnia), powołując się na badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9367

Wydanie: 9367

Spis treści
Zamów abonament