Dewaluacja sondaży
Sytuacja, w której komentatorzy stwierdzają, że o wiarygodności danego sondażu przesądzi kilka przyszłych badań wykonanych przez inne ośrodki, nie jest zdrowa – zauważa statystyk
Zmiana lidera sondaży partyjnych, potwierdzona w kilku ostatnich badaniach, wydaje się prawdopodobna, tym bardziej że jest szereg racjonalnych powodów odwrócenia się części wyborców od PO. Przy małej aktywności rządu, w przekazie medialnym dominuje opozycja, zwłaszcza PiS. Jednak już skala zmiany poparcia dwóch największych partii może budzić wątpliwości co do jakości sondaży. Wykonywane zbyt często, a wskutek tego mało starannie, stają się bardziej narzędziem walki propagandowej niż rzetelnym badaniem socjologicznym.
Amber Gold i zagadkowy wzrost PO
Pierwszym sygnałem tego, że ośrodki badawcze mają trudności z dokładnym pomiarem postaw wyborców, było kilka niezależnych sondaży z końca sierpnia (m.in. TNS OBOP, CBOS, SMG KRC), które wskazywały na wzrost poparcia dla PO w czasie, gdy już dość dużo było wiadomo o aferze Amber Gold i o zaniedbaniach prokuratury.
O niespodziewanym wzroście notowań Platformy Obywatelskiej aż o 4 pkt proc. w drugiej połowie sierpnia poinformowała „Gazeta Wyborcza" (z 25–26 sierpnia), powołując się na badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta