Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliony na rozwój nauki

31 stycznia 2013 | Nauka i szkolnictwo | MK

W poprzednim roku budżet nauki wyniósł 6,1 mld zł. Środki te mają trafiać do najlepszych ośrodków naukowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło właśnie konkurs w ramach strategicznego programu badań „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych" STRATEGMED. Aż 800 mln złotych przeznaczonych zostanie na badania polskich uczonych nad problemem starzejącego się społeczeństwa, wzrostem zachorowalności na choroby przewlekłe, niedoskonałością metod ich zapobiegania i leczenia oraz rosnącymi kosztami opieki medycznej.

STRATEGMED to program stworzony w oparciu o Krajowy Program Badań, ustanowiony reformą nauki. Program identyfikuje strategiczne dla Polski kierunki badań naukowych. Wśród nich są m.in. prace nad zapobieganiem i leczeniem chorób cywilizacyjnych, stanowiących największe dziś zagrożenie dla społeczeństwa, np. chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych, chorób neurologicznych, psychicznych.

Rozwój medycyny

Coraz większe tempo życia, niewłaściwa dieta i wzrost odsetka ludzi starych powodują, że potrzebne są badania nad problemem zapobiegania i leczenia najczęstszych chorób.

- Szczególny nacisk powinien zostać położony na kwestie związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Program STRATEGMED stwarza polskim naukowcom szansę na realizację własnych oryginalnych rozwiązań w tej dziedzinie - uważa prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament