Oprogramowanie zamiast papierowej korespondencji
Systemy informatyczne | Zmiany w przepisach prawa coraz częściej skłaniają firmy do rozliczania się z kontrahentami w formie e-faktury. A wtedy potrzebny jest system do elektronicznej wymiany dokumentów.
Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów (EDI, Electronic Data Interchange), zwłaszcza w dużych firmach, są stosowane od bardzo dawna. Teraz trafiają także do małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż istnieje możliwość użytkowania aplikacji do wymiany dokumentów na zasadzie wynajmu; płaci się po prostu za usługę (model Software as a Service). Nie trzeba wtedy inwestować w infrastrukturę, instalację systemu i serwis, co znacząco obniża koszty.
System EDI pozwala na przesyłanie danych między dwoma systemami informatycznymi, najczęściej między partnerami biznesowymi. W Polsce pojawił się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, gdy na nasz rynek zaczęły wchodzić międzynarodowe koncerny. Przy GS1 Polska (globalna organizacja zajmująca się standaryzacją w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania popytem) powstała wówczas ECR Polska (Efficient Consumer Response), organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, dystrybucyjne oraz logistyczne, głównie związane z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG). Grupa ta wypracowuje standardy komunikatów EDI obowiązujące w Polsce.
Najmniejsze firmy mogą korzystać z platform internetowych do wymiany elektronicznych dokumentów
Celem EDI jest wyeliminowanie wielokrotnego wprowadzania danych oraz przyspieszenie i zwiększenie dokładności przepływu informacji dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta