Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można założyć uzdrowisko

31 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski
Grzegorz Byszewski ekspert Pracodawcy RP
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Byszewski ekspert Pracodawcy RP

Utworzenie sanatorium nie wymaga uzyskiwania specjalnych licencji czy załatwiania pozwoleń jakichkolwiek urzędów. Kluczem jest dobra lokalizacja w miejscowości leczniczej oraz ciekawa oferta samego przedsiębiorcy

Przed rozpoczęciem prowadzenia uzdrowiskowej działalności gospodarczej trzeba sprawdzić, czy interesująca nas miejscowość może uzyskać status uzdrowiska. Ważna jest także znajomość formy podmiotów i ich zadań, które przewiduje ustawa z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach o obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych do pomagania kuracjuszom >patrz ramka.

Co to za obszar

Zgodnie z prawem uzdrowisko to obszar, na którego terenie prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe, wydzielony w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się na jego obszarze naturalnych surowców leczniczych, spełniający ustawowe warunki i któremu został nadany status uzdrowiska.

Natomiast leczenie uzdrowiskowe to zorganizowana działalność polegająca na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, prowadzona w uzdrowisku przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego albo poza uzdrowiskiem w szpitalach i sanatoriach znajdujących się w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych, przy wykorzystaniu warunków naturalnych, takich jak:

- właściwości naturalnych surowców leczniczych, do których zaliczamy gazy lecznicze oraz kopaliny lecznicze, w tym wody lecznicze i peloidy;

- właściwości lecznicze klimatu, w tym talassoterapia i subterraneoterapia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament