Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada równości płci zmodyfikuje polisy ubezpieczeniowe

31 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Beata Mrozowska
Beata  Mrozowska radca prawny, kancelaria Hogan Lovells
źródło: Rzeczpospolita
Beata Mrozowska radca prawny, kancelaria Hogan Lovells

Nowe przepisy spowodują zindywidualizowanie sposobów określania wysokości składek poprzez wzrost znaczenia bezszkodowego przebiegu w ubezpieczeniach komunikacyjnych, zaś wywiadu medycznego w życiowych

Stosowanie kryterium płci przy dokonywaniu oceny ryzyka miało kluczowe znaczenie w działalności ubezpieczeniowej ze względu na rolę, jaką płeć spełniała w obliczaniu składek ubezpieczeniowych. W szczególności płeć miała znaczenie przy obliczaniu składek w ubezpieczeniach na życie i w ubezpieczeniach rentowych, w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, na wypadek niepełnosprawności, utraty dochodu, a także ubezpieczeniach komunikacyjnych i wypadkowych.

Zróżnicowanie składek ze względu na płeć było oparte na statystyce prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Niewątpliwie prowadziło to do tego, że przy nabywaniu niektórych usług ubezpieczeniowych przedstawiciele obu płci płacili składki o różnej wysokości. Zdaniem Trybunału Europejskiego sytuacja ta była niezgodna z podstawową zasadą Unii Europejskiej – równego traktowania mężczyzn i kobiet w dostępie do towarów i usług.

W konsekwencji 14 grudnia 2012 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, na podstawie której zostały wprowadzone nowe zasady stosowania kryterium płci w kalkulacji składek ubezpieczeniowych.

Zmienione zostały przepisy art. 18a tej ustawy i zgodnie z nowym zapisem „Zastosowanie przez zakład ubezpieczeń kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń nie może prowadzić do różnicowania składek ubezpieczeniowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament