Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas opieki dłuższy dla tatusiów

31 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Angelika Ciastek-Zyska

Gdy na świecie pojawi się potomek, ojcu na etacie wolno skorzystać zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i ojcowskiego

Aby zastąpić matkę w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem, ojciec może wziąć część urlopu macierzyńskiego (niekiedy potocznie zwanego tacierzyńskim).

Jak stanowi art. 180 § 5 kodeksu pracy po wykorzystaniu przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej jego części. Zostanie on wówczas udzielony pracownikowi ojcu na jego pisemny wniosek.

Zamiast matki

Aby mógł on na nim przebywać, również pracownica musi złożyć pismo do swojego szefa najpóźniej na siedem dni przed przystąpieniem do zadań. Do wniosku dołącza zaświadczenie wystawione przez pracodawcę zatrudniającego ojca. Potwierdza ono, że urlop rodzica rozpocznie się bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu przez matkę dziecka.

Oba warunki, tj. wykorzystanie przez pracownicę części urlopu oraz przejęcie pozostałego wymiaru przez ojca muszą zachodzić łącznie. Oznacza to, że urlop macierzyński nie skraca się z woli pracownicy, a jedynie zostaje podzielony między oboje rodziców. Istotne jest to, że tzw. urlop tacierzyński przysługuje ojcu faktycznie wychowującemu dziecko, ale to kryterium weryfikuje się na podstawie pisemnego oświadczenia obojga rodziców.

Tacie korzystającemu z części urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament