Minimalny staż mierzy się czasem efektywnie przepracowanym
Z okresu zapewniającego nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego wykluczamy m.in. pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym czy okolicznościowym
Trzynasta pensja przysługuje podwładnemu, który u jednego pracodawcy sektora finansów publicznych faktycznie przepracował w ubiegłym roku kalendarzowym przynajmniej sześć miesięcy. To tzw. pozytywna przesłanka jej uzyskania. Wyjątkowo niektórym pracownikom budżetówki należy się trzynastka bez względu na staż efektywnie przepracowany w poprzednim roku kalendarzowym >patrz - str. 4.
Wyłącznie etaty
Sprawdzając, czy zatrudniony faktycznie przepracował w jednym zakładzie sektora finansów publicznych minimum sześć miesięcy, należy brać pod uwagę tylko przypadające w poprzednim roku kalendarzowym okresy zatrudnienia pracowniczego – czyli na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru oraz mianowania (spółdzielcza umowa o pracę raczej nie występuje w budżetówce). Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę.
Pomijać natomiast należy okresy angażu na umowach cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło, kontrakt menedżerski) i samozatrudnienia.
W stażu trzynastkowym uwzględnia się również czas efektywnie przepracowany przez młodocianego zatrudnionego w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Chodzi tu również o umowę o pracę zawartą przez jednostkę budżetową ze skierowanym do niej przez starostę bezrobotnym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych (§ 7 ust. 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta