Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalny staż mierzy się czasem efektywnie przepracowanym

31 stycznia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Z okresu zapewniającego nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego wykluczamy m.in. pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym czy okolicznościowym

Trzynasta pensja przysługuje podwładnemu, który u jednego pracodawcy sektora finansów publicznych faktycznie przepracował w ubiegłym roku kalendarzowym przynajmniej sześć miesięcy. To tzw. pozytywna przesłanka jej uzyskania. Wyjątkowo niektórym pracownikom budżetówki należy się trzynastka bez względu na staż efektywnie przepracowany w poprzednim roku kalendarzowym >patrz - str. 4.

Wyłącznie etaty

Sprawdzając, czy zatrudniony faktycznie przepracował w jednym zakładzie sektora finansów publicznych minimum sześć miesięcy, należy brać pod uwagę tylko przypadające w poprzednim roku kalendarzowym okresy zatrudnienia pracowniczego – czyli na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru oraz mianowania (spółdzielcza umowa o pracę raczej nie występuje w budżetówce). Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę.

Pomijać natomiast należy okresy angażu na umowach cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło, kontrakt menedżerski) i samozatrudnienia.

W stażu trzynastkowym uwzględnia się również czas efektywnie przepracowany przez   młodocianego zatrudnionego w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Chodzi tu również o umowę o pracę zawartą przez jednostkę budżetową ze skierowanym do niej przez starostę bezrobotnym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych (§ 7 ust. 5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament