Śmieci z VAT-em, czy bez
Do 1 lipca 2013 roku gminy mają czas na wprowadzenie nowych zasad gospodarowania odpadami. Za odbiór nieczystości wszyscy mieszkańcy będą płacić samorządom. Niejasne jest, czy do opłat tych trzeba będzie doliczać podatek
Ponad rok temu, bo 1 stycznia 2012 r., weszła w życie obszerna nowelizacja przepisów ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (dalej: ustawa). Nowe regulacje nakładają na gminy obowiązek zapewnienia odbioru odpadów komunalnych od posiadaczy nieruchomości.
Gminy dostały 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami. Oznacza to, że nowe przepisy będą stosowane w pełni od 1 lipca 2013 r. Tymczasem już teraz regulacje te wywołują wiele kontrowersji, m.in. na gruncie przepisów prawa podatkowego. W szczególności wątpliwości rodzi kwestia, czy gminy w zakresie nowego obowiązku będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Nowe obciążenie
Dotychczas właściciele nieruchomości samodzielnie podpisywali umowy na odbieranie śmieci. Ze znowelizowanych przepisów ustawy wynika, że obecnie firmy odbierające odpady będą wyłaniane w drodze przetargu przez gminy, a właściciele nieruchomości będą zobowiązani do ponoszenia na rzecz gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie art. 6h tej ustawy.
Znowelizowana ustawa nakłada zatem na gminy obowiązek pobierania tzw. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Już teraz powstał jednak spór, czy do opłaty wynikającej z przepisów tej ustawy gminy powinny doliczać VAT.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 15 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta