Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śnieg i mróz mogą sprawić wiele kłopotów

31 stycznia 2013 | Moje pieniądze | Regina Skibińska
Jeśli nie zadbamy o odśnieżenie dachu,  w razie szkody towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Rzeczpospolita
Jeśli nie zadbamy o odśnieżenie dachu, w razie szkody towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania

Ubezpieczenie nieruchomości | Zimą polisa może się bardzo przydać. Ale przed jej zakupem warto sprawdzić, kiedy towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Czasami jego odpowiedzialność jest ograniczona do zdarzeń, które w naszej sytuacji są mało prawdopodobne.

– Z naszych doświadczeń wynika, że zimą przyczyną szkód są najczęściej duże opady śniegu.  Powstaje duży nacisk na elementy dachu oraz elementy nośne budynku, co może naruszyć konstrukcję. Niebezpieczne są również wahania temperatury powodujące pęknięcia mrozowe rur. Z kolei duże opady śniegu w regionach górzystych mogą doprowadzić do zejścia lawiny. Zdarza się też,  że wskutek poślizgu samochód uderza w dom lub ogrodzenie – mówi Ilona Wierucka z Warty.

W takich przypadkach przydaje się ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych.

Jak wybrać odpowiednią polisę

Ubezpieczenie domu ma sens wtedy, gdy w razie nieszczęścia odszkodowanie pozwoli pokryć straty. Nie warto więc kierować się wyłącznie ceną polisy. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie zakresu ubezpieczenia do potrzeb. A te mogą być różne w zależności od miejsca zamieszkania czy rodzaju budynku.

– O możliwych skutkach nadmiernych opadów śniegu powinni w pierwszej kolejności myśleć właściciele domów jednorodzinnych. Z kolei polisa z rozbudowanym domowym assistance bardzo przyda się osobie, która wynajmuje nieruchomość i nie ma czasu na samodzielne usuwanie awarii – radzi Monika Szczepanek z Liberty Direct. – Takie podejście pozwoli lepiej dopasować polisę, a także obniżyć koszty jej zakupu.

Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament