Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wypłacać i obliczać dodatkowe wynagrodzenie roczne

31 stycznia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Początek roku przynosi w sferze budżetowej wiele pytań w zakresie trzynastek. Formalne prawo do świadczenia nie oznacza przy tym, że pracownik dostanie jakiekolwiek pieniądze

Kontrowersyjne skutki urlopu macierzyńskiego

- Pracownica przebywała od 1 stycznia do 22 lipca 2012 r. na zwolnieniu lekarskim, potem na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, a po jego zakończeniu wróciła do pracy. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne za poprzedni rok, mimo że nie przepracowała faktycznie 180 dni?

W zasadzie tak. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 lipca 2012 r. (P 59/11; DzU z 2012 r., poz. 819 z 17 lipca 2012 r.) stwierdził, że urlop macierzyński – podobnie jak wychowawczy – ma uprawniać pracownika do trzynastki bez względu na staż (bez badania, czy przepracował on efektywnie w roku kalendarzowym przynajmniej 180 dni). Problem w tym, że wyrok zapadł w formie odpowiedzi na zapytanie prawne sądu powszechnego, w związku z czym nie działa automatycznie od dnia jego wejścia w życie (co nastąpiło 17 lipca 2012 r.).

Potrzebna była interwencja ustawodawcy, czyli zmiana ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, która umieszczałaby urlop macierzyński w wykazie okoliczności zapewniających zatrudnionym w sektorze finansów publicznych trzynastkę bez względu na staż. Jednak ustawodawca spóźnił się z taką nowelizacją.

Obecnie na rynku funkcjonują dwa projekty zmiany ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Senacki, bardziej zaawansowany, dotyczy wyłącznie urlopu macierzyńskiego i postuluje, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament