Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stalking jest już w Polsce plagą

31 stycznia 2013 | Kraj | Grażyna Zawadka
To była pierwsza tak głośna sprawa o stalking. Sebastian W. nękał młodą dentystkę  Andżelikę Krupską,  w której zakochał się podczas zabiegu.  W. został skazany, karę odsiedział,  ale ostatnio znów wpadł, bo dręczył studentkę
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
To była pierwsza tak głośna sprawa o stalking. Sebastian W. nękał młodą dentystkę Andżelikę Krupską, w której zakochał się podczas zabiegu. W. został skazany, karę odsiedział, ale ostatnio znów wpadł, bo dręczył studentkę

4,5 tysiąca doniesień na uporczywe nękanie, przybywa ich błyskawicznie. Większość się potwierdza.

Coraz więcej Polaków pada ofiarą stalkingu. W 2012 r. do policji wpłynęło aż 4 tys. 455 doniesień w sprawie celowego i uporczywego nękania – wynika z danych Komendy Głównej Policji, do których dotarła „Rz".

Liczba pokrzywdzonych, którzy domagają się ścigania sprawców, rośnie wręcz lawinowo. W drugim półroczu 2011 r. takich doniesień było ok. 400. W całym ubiegłym roku – już dziesięciokrotnie więcej.

– Mamy nowoczesną technologię komunikacyjną i dzisiaj łatwiej jest nękać innych. W PRL trzeba było napisać list, iść na pocztę, a telefon stacjonarny był w połowie gospodarstw. Uprawianie tego typu sztuki było więc utrudnione – komentuje prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Co czwarta kobieta

Co ciekawe, liczby świadczą o tym, że poszkodowani nie są przewrażliwieni czy nadmiernie wyczuleni. To, co ich spotyka, trafnie oceniają jako stalking.

– Zdecydowana większość doniesień jakie do nas wpłynęły była uzasadniona. Po przeprowadzeniu postępowań potwierdziło się ok. 65 proc. z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament