Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia rodzicielskie i zdrowotne na preferencyjnych zasadach

31 stycznia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Choćby jeden dzień urlopu wychowawczego w poprzednim roku kalendarzowym gwarantuje zatrudnionemu trzynastkę bez względu na staż

W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się pracownicy budżetówki, którzy w 2012 r. korzystali z urlopu wychowawczego. Mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego niezależnie od tego, ile dni w 2012 r. faktycznie przepracowali.

Przykład

Urlop wychowawczy pracownicy samorządowej, pani Gabrieli, zakończył się 10 stycznia 2012 r. Następnego dnia wróciła do pracy w gminie, ale długo w 2012 r. przebywała na zwolnieniach lekarskich – tak, że nie osiągnęła minimum sześciu miesięcy efektywnego stażu pracy. Mimo to nabyła ona prawo do trzynastej pensji za 2012 r.

Przebywała bowiem wówczas na urlopie wychowawczym (choć tylko dziesięć dni) i to zapewnia jej za ten rok świadczenie bez względu na staż. Pracodawca nie powinien w ogóle badać, ile dni efektywnie wtedy przepracowała. Trzynastkę należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia wypłaconego kobiecie za czas przepracowany

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament