Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Bez względu na liczbę przepracowanych dni

31 stycznia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Trzynastka bez liczenia stażu przysługuje m.in. osobom, które podjęły się sezonowego zajęcia, oraz nauczycielom zatrudnionym zgodnie z organizacją pracy w szkole

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez względu na staż należy się w razie zatrudnienia kogoś przez zakład budżetowy do pracy sezonowej na co najmniej trzy miesiące (art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Przepisy nie zawierają definicji pracy sezonowej. Wedle powszechnego znaczenia tego pojęcia przyjmuje się, że chodzi o rodzaj krótkotrwałego zajęcia związanego z właściwością pory roku, np. praca w turystyce. Stąd w grę wchodzi przyjęcie sezonowego pracownika na podstawie okresowej umowy o pracę bądź na czas wykonania określonej pracy.

Przyjęcie nauczyciela

Nauczycielowi, z którym dyrektor nawiązał stosunek pracy podczas roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły, też należy się trzynasta pensja bez względu na to, ile dni faktycznie przepracował w poprzednim roku kalendarzowym (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jednak sformułowanie „nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy w szkole” budzi kontrowersje i jest interpretowane na różne sposoby.

Początkowo specjaliści uważali, że chodzi wyłącznie o nauczycieli, z którymi został zawarty stosunek pracy na okres od 1 września (początek roku szkolnego) przynajmniej do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament