Ubezpieczenia: nieuprawnione wnioski w raporcie
Czy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe są formą działalności maklerskiej, jak twierdzi rzecznik ubezpieczonych? – zastanawia się profesor.
Raport rzecznika ubezpieczonych (dostępny na stronie internetowej rzecznika) odnoszący się do ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk) poruszył wiele zagadnień związanych z tą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Trafnie też zdefiniował pewne wady i zagrożenia obecnej regulacji. Rzecznik wskazuje zwłaszcza, że ten rodzaj umowy nie jest klasyczną umową ubezpieczenia i sugeruje, iż stanowi ona działalność maklerską w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi. Z prezentowanej przez rzecznika analizy wyłania się czarno-biały obraz „złych ubezpieczycieli" oraz pokrzywdzonych, nieświadomych klientów. I jakkolwiek niestety ad casum tak się zdarza, to podstawowe wnioski z raportu, uderzające w samą instytucję ubezpieczenia z ufk, wydają się być skierowane do niewłaściwego odbiorcy, tj. do zakładów ubezpieczeń zamiast do ustawodawcy.
Raport budzi zdziwienie z jednego podstawowego powodu. Prawdą jest, że w segmencie ubezpieczeń z ufk pojawiają się zarówno przypadki wadliwej sprzedaży produktów ubezpieczeniowych czy inne nieprawidłowości (podobnie zresztą jak w innych segmentach rynku ubezpieczeniowego). Nie powinno to być jednak podstawą do kwestionowania przez rzecznika legalności funkcjonowania umów ubezpieczenia z ufk w ogóle. A takie wrażenie odnosi czytelnik raportu. Przypomnieć bowiem należy, że w dyrektywie 2002/83/WE Parlamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta