Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczenia: nieuprawnione wnioski w raporcie

31 stycznia 2013 | Prawo | Aleksander Chłopecki
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Czy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe są formą działalności maklerskiej, jak twierdzi rzecznik ubezpieczonych? – zastanawia się profesor.

Raport rzecznika ubezpieczonych (dostępny na stronie internetowej rzecznika) odnoszący się do ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk) poruszył wiele zagadnień związanych z tą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Trafnie też zdefiniował pewne wady i zagrożenia obecnej regulacji. Rzecznik wskazuje zwłaszcza, że ten rodzaj umowy nie jest klasyczną umową ubezpieczenia i sugeruje, iż stanowi ona działalność maklerską w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi. Z prezentowanej przez rzecznika analizy wyłania się czarno-biały obraz „złych ubezpieczycieli" oraz pokrzywdzonych, nieświadomych klientów. I jakkolwiek niestety ad casum tak się zdarza, to podstawowe wnioski z raportu, uderzające w samą instytucję ubezpieczenia z ufk, wydają się być skierowane do niewłaściwego odbiorcy, tj. do zakładów ubezpieczeń zamiast do ustawodawcy.

Raport budzi zdziwienie z jednego podstawowego powodu. Prawdą jest, że w segmencie ubezpieczeń z ufk pojawiają się zarówno przypadki wadliwej sprzedaży produktów ubezpieczeniowych czy inne nieprawidłowości (podobnie zresztą jak w innych segmentach rynku ubezpieczeniowego). Nie powinno to być jednak podstawą do kwestionowania przez rzecznika legalności funkcjonowania umów ubezpieczenia z ufk w ogóle. A takie wrażenie odnosi czytelnik raportu. Przypomnieć bowiem należy, że w dyrektywie 2002/83/WE Parlamentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament