Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagła sprzedaż akcji Pekao

31 stycznia 2013 | Ekonomia | Zuzanna Reda-Jakima
Pekao, podobnie jak cały sektor, systematycznie pogarsza wynik na prowizjach.  To uboczny efekt rosnącej popularności bankowości internetowej i mobilnej.
źródło: Rzeczpospolita
Pekao, podobnie jak cały sektor, systematycznie pogarsza wynik na prowizjach. To uboczny efekt rosnącej popularności bankowości internetowej i mobilnej.

UniCredit sprzedaje 9,1 procent akcji Pekao. Zebrany kapitał ma Włochom posłużyć do rozwoju biznesu w regionie, w tym w Polsce.

Przy cenie 156 zł za akcje polskiego banku inwestorzy są gotowi kupić 1,5 do 2 razy więcej akcji niż oferowana im przez UniCredit pula, wynika z niepotwierdzonych informacji. Ostateczna cena transakcji może być jednak wyższa. Wczoraj na zamknięciu giełdowej sesji były one wyceniane na 155,8 zł, po blisko 6,5-proc. spadku kursu.

W niespodziewanej przez rynek ofercie, UniCredit wystawił na sprzedaż 23,9 mln akcji Pekao, stanowiących ok. 9,1 proc. udziałów, jednocześnie pozostawiając sobie pakiet większościowy (50,1 proc.). Na sprzedaży udziałów przy cenie 156 zł UniCredit zarobi około 3,7 mld zł.

Konieczny skok technologiczny

W ostatnim czasie podaż akcji banków jest wyjątkowo duża: przed tygodniem przyśpieszona książka popytu była budowana dla akcji PKO BP, w grudniu debiutował Alior Banku, a na koniec kwartału zapowiadana jest oferta BZ WBK. Dodając do tego Pekao, w sumie z rynku zostanie zebranych około 15 mld zł.

– Budowany kapitał ma w pierwszej kolejności służyć rozwojowi już istniejących biznesów – mówi Andrea Morawski, rzecznik grupy UniCredit. Szef banku Federico Ghizzoni na wtorkowej konferencji zapowiedział, że grupa nie ma w najbliższych planach przejęć, ale jak zapowiadał wcześniej, nie mówi akwizycjom kategorycznego „nie", jeśli pojawiłaby się wyjątkowo ciekawa oferta.

Zgodnie ze strategią na lata 2011-15...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament