Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przynajmniej rok przywilejów dla przedsiębiorców

31 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Michał Wojtas

Źródłem dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Uzyskuje on przychód w momencie podjęcia uchwały o podziale zysku, i dopiero wtedy musi uiścić zaliczkę na PIT

Popularność spółki komandytowo-akcyjnej (s.k.a.) można podzielić na okres przed uchwałą NSA z 16 stycznia 2012 r. i po tej uchwale. Przypomnijmy, że 16 stycznia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę (II FPS 1/11), w której rozstrzygnął niejednolite orzecznictwo sądowo-administracyjne w kwestii ustalenia momentu powstania przychodu z dywidendy otrzymanej przez akcjonariusza s.k.a.

NSA wskazał, że akcjonariusz – osoba prawna, osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu dopiero w momencie wypłaty dywidendy. Wcześniej organy podatkowe i część sądów stały na stanowisku, że akcjonariusz osiąga przychody z s.k.a. w ten sam sposób jak komplementariusze, czyli w momencie osiągania dochodu (zysków) w takcie roku podatkowego.

Wiązało się to z obowiązkiem wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Takie postawienie sprawy oznaczało, że akcjonariusze mieli obowiązek płacić podatek od dochodu, którego de facto nie osiągnęli, nawet wtedy, gdy czasami tracili status akcjonariusza przed wypłatą dywidendy z opodatkowanych już w ciągu roku zysków spółki. Stąd, przed podjęciem tej uchwały, ta forma prowadzenia działalności nie była szczególnie atrakcyjna.

Zmiany sytuacji

Sytuacja zmieniła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Uchwała wywołała bowiem lawinę wniosków o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament